POZIV I UPUTSTVO AUTORIMA O NAČINU PRIPREME ČLANKA

Uputstvo autorima o načinu pripreme članka za objavljivanje u Vojnotehničkom glasniku urađeno je na osnovu Pravilnika o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 159/20). Primena ovog Pravilnika prvenstveno služi unapređenju kvaliteta domaćih časopisa i njihovog potpunijeg uključivanja u međunarodni sistem razmene naučnih informacija.

Vojnotehnički glasnik, u pogledu svog sadržaja, pruža mogućnost otvorenog pristupa (DIAMOND OPEN ACCESS) i primenjuje Creative Commons (CC BY) odredbe o autorskim pravima.

Radovi se predaju putem onlajn sistema za elektronsko uređivanje ASISTENT, koji je razvio Centar za evaluaciju u obrazovanju i nauci (CEON). Pristup i registracija za servis vrše se na sajtu www.vtg.mod.gov.rs, preko stranice ASISTENT ili SCINDEKS, odnosno direktno na linku aseestant.ceon.rs/index.php/vtg.
Detaljno uputstvo o registraciji i prijavi za servis nalazi se na sajtu www.vtg.mod.gov.rs, stranica Uputstvo za ASISTENT.
Članak za objavljivanje može se dostaviti i mimo sistema, direktno na mejl redakcije: vojnotehnicki.glasnik@mod.gov.rs.

Potrebno je da se svi autori koji podnose rukopis za objavljivanje u Vojnotehničkom glasniku registruju u registar ORCID (Open Researcher and Contributor ID), prema uputstvu na stranici sajta Registracija za dobijanje ORCID identifikacione šifre.

Vojnotehnički glasnik objavljuje članke na engleskom jeziku (arial, veličina slova 11 pt, prored Single).

Postupak pripreme, pisanja i uređivanja članka treba da bude u saglasnosti sa Izjavom o etičkom postupanju.

Članak treba da sadrži sažetak sa ključnim rečima, uvod (motivaciju za rad), razradu (adekvatan pregled reprezentativnosti rada u njegovoj oblasti, jasnu izjavu o novini u predstavljenom istraživanju, odgovarajuću teorijsku pozadinu, jedan ili više primera za demonstriranje i diskusiju o predstavljenim idejama), zaključak i literaturu (bez numeracije naslova i podnaslova). Obim članka treba da bude do jednog autorskog tabaka (16 stranica formata A4 sa proredom Single), a najviše 24 stranice.
Članak treba da bude napisan na obrascu za pisanje članka, koji se u elektronskoj formi može preuzeti sa sajta na stranici Obrazac za pisanje članka.

Naslov
Naslov treba da odražava temu članka. U interesu je časopisa i autora da se koriste reči prikladne za indeksiranje i pretraživanje. Ako takvih reči nema u naslovu, poželjno je da se pridoda i podnaslov. 

Tekući naslov
Tekući naslov se ispisuje sa strane svake stranice članka radi lakše identifikacije, posebno kopija članaka u elektronskom obliku. Sadrži prezime i inicijal imena autora (ako autora ima više, preostali se označavaju sa „et al.“ ili „i dr.“), naslove rada i časopisa i kolaciju (godina, volumen, sveska, početna i završna stranica). Naslovi časopisa i članka mogu se dati u skraćenom obliku.

Ime autora
Navodi se puno ime i prezime (svih) autora. Veoma je poželjno da se navedu i srednja slova autora. Imena i prezimena domaćih autora uvek se ispisuju u originalnom obliku (sa srpskim dijakritičkim znakovima), nezavisno od jezika na kojem je napisan rad.

Naziv ustanove autora (afilijacija)
Navodi se pun (zvanični) naziv i sedište ustanove u kojoj je autor zaposlen, a eventualno i naziv ustanove u kojoj je autor obavio istraživanje. U složenim organizacijama navodi se ukupna hijerarhija (npr. Univerzitet odbrane u Beogradu, Vojna akademija, Katedra vojnih elektronskih sistema). Bar jedna organizacija u hijerarhiji mora biti pravno lice. Ako autora ima više, a neki potiču iz iste ustanove, mora se, posebnim oznakama ili na drugi način, naznačiti iz koje od navedenih ustanova potiče svaki od navedenih autora. Afilijacija se ispisuje neposredno nakon imena autora. Funkcija i zvanje autora se ne navode.

Kontakt podaci
Adresa ili e-adresa autora navodi se pored imena autora.

Kategorija (tip) članka
Kategorizacija članaka obaveza je uredništva i od posebne je važnosti. Kategoriju članka mogu predlagati recenzenti i članovi uredništva, odnosno urednici rubrika, ali odgovornost za kategorizaciju snosi isključivo glavni urednik.

Vojnotehnički glasnik objavljuje naučne članke. 

Naučni članak je:
– originalan naučni rad (rad u kojem se iznose prethodno neobjavljeni rezultati sopstvenih istraživanja naučnim metodom);
– pregledni rad (rad koji sadrži originalan, detaljan i kritički prikaz istraživačkog problema ili područja u kojem je autor ostvario određeni doprinos, vidljiv na osnovu autocitata);
– kratko ili prethodno saopštenje (originalni naučni rad punog formata, ali manjeg obima ili preliminarnog karaktera);
– naučna kritika, odnosno polemika (rasprava na određenu naučnu temu, zasnovana isključivo na naučnoj argumentaciji) i osvrti.

Izuzetno, u nekim oblastima, naučni rad u časopisu može imati oblik monografske studije, kao i kritičkog izdanja naučne građe (istorijsko-arhivske, leksikografske, bibliografske, pregleda podataka i sl.), dotad nepoznate ili nedovoljno pristupačne za naučna istraživanja.
Radovi klasifikovani kao naučni moraju imati bar dve pozitivne recenzije.
Ako se u časopisu objavljuju i prilozi vannaučnog karaktera, naučni članci treba da budu grupisani i jasno izdvojeni u prvom delu sveske.

Poželjno je da obim kratkih saopštenja bude 4 do 7 stranica, naučnih članaka i studija slučaja 10 do 14 stranica, dok pregledni radovi mogu biti i duži. Broj stranica nije strogo ograničen i, uz odgovarajuće obrazloženje, prijavljeni članci takođe mogu biti duži ili kraći.
Ako su radovi koji su prethodno objavljeni na konferenciji prošireni, urednici će proveriti da li je dodato dovoljno novog materijala koji ispunjava standarde časopisa i kvalifikuje podnesak za postupak recenzije. Dodati materijal ne sme biti prethodno objavljen. Novi rezultati nisu nužno potrebni, ali su poželjni. Međutim, podnesak treba da sadrži proširene ključne ideje, primere, razrade, itd., koji su prethodno bili sadržani u podnesku sa konferencije.

Jezik rada
Jezik rada treba da bude engleski. Tekst mora biti jezički i stilski doteran, sistematizovan, bez skraćenica (osim standardnih). Sve fizičke veličine moraju biti izražene u Međunarodnom sistemu mernih jedinica – SI. Redosled obrazaca (formula) označava se rednim brojevima, sa desne strane u okruglim zagradama.

Sažetak
Sažetak jeste kratak informativan prikaz sadržaja članka koji čitaocu omogućava da brzo i tačno oceni njegovu relevantnost. U interesu je uredništava i autora da sažetak sadrži termine koji se često koriste za indeksiranje i pretragu članaka. Sastavni delovi sažetka su uvod/cilj istraživanja, metodi, rezultati i zaključak. Sažetak treba da ima od 100 do 250 reči i treba da se nalazi između zaglavlja (naslov, imena autora i dr.) i ključnih reči, nakon kojih sledi tekst članka.

Ključne reči
Ključne reči su termini ili fraze koje adekvatno predstavljaju sadržaj članka za potrebe indeksiranja i pretraživanja. Treba ih dodeljivati oslanjajući se na neki međunarodni izvor (popis, rečnik ili tezaurus) koji je najšire prihvaćen ili unutar date naučne oblasti. Za npr. nauku uopšte, to je lista ključnih reči Web of Science. Broj ključnih reči ne može biti veći od 10, a u interesu je uredništva i autora da učestalost njihove upotrebe bude što veća. U članku se pišu neposredno nakon sažetka.
Sistem ASISTENT u svrhu kontrole popisa ključnih reči koristi specijalnu alatku KWASS: automatsko ekstrahovanje ključnih reči iz disciplinarnih tezaurusa/rečnika po izboru i rutine za njihov odabir, tj. prihvatanje odnosno odbacivanje od strane autora i/ili urednika.

Datum prihvatanja članka
Datum kada je uredništvo primilo članak, datum kada je uredništvo konačno prihvatilo članak za objavljivanje, kao i datumi kada su u međuvremenu dostavljene eventualne ispravke rukopisa navode se hronološkim redosledom, na stalnom mestu, po pravilu na kraju članka.

Zahvalnica
Naziv i broj projekta, odnosno naziv programa u okviru kojeg je članak nastao, kao i naziv institucije koja je finansirala projekat ili program, navodi se u posebnoj napomeni na stalnom mestu, po pravilu pri dnu prve strane članka.

Prethodne verzije rada
Ako je članak u prethodnoj verziji bio izložen na skupu u vidu usmenog saopštenja (pod istim ili sličnim naslovom), podatak o tome treba da bude naveden u posebnoj napomeni, po pravilu pri dnu prve strane članka. Rad koji je već objavljen u nekom časopisu ne može se objaviti u Vojnotehničkom glasniku (preštampati), ni pod sličnim naslovom i izmenjenom obliku.

Tabelarni i grafički prikazi
Poželjno je da naslovi svih prikaza, a po mogućstvu i tekstualni sadržaj, budu dati dvojezično, na jeziku rada i na engleskom jeziku. Tabele se pišu na isti način kao i tekst, a označavaju se rednim brojevima sa gornje strane. Fotografije i crteži treba da budu jasni, pregledni i pogodni za reprodukciju. Crteže treba raditi u programu Word ili Corel. Fotografije i crteže treba postaviti na željeno mesto u tekstu. Za slike i grafikone ne sme se koristiti snimak sa ekrana računara programа za prikupljanje podataka. U samom tekstu članka preporučuje se upotreba slika i grafikona neposredno iz programa za analizu podataka (kao što su Excel, Matlab, Origin, SigmaPlot i drugi).

Navođenje (citiranje) u tekstu
Način pozivanja na izvore u okviru članka mora biti jednoobrazan.
Vojnotehnički glasnik za referenciranje (citiranje i navođenje literature) primenjuje Harvardski sistem referenci, odnosno Harvardski priručnik za stil (Harvard Referencing System, Harvard Style Manual). U samom tekstu, u običnim zagradama, na mestu na kojem se vrši pozivanje, odnosno citiranje literature nabrojane na kraju članka, obavezno u običnoj zagradi napisati prezime citiranog autora, godinu izdanja publikacije iz koje citirate i, eventualno, broj stranica. Npr. (Petrović, 2012., pp.10-12).
Detaljno uputstvo o načinu citiranja, sa primerima, dato je na stranici sajta Uputstvo za Harvardski priručnik za stil. Potrebno je da se pozivanje na literaturu u tekstu uradi u skladu sa pomenutim uputstvom.
Sistem ASISTENT u svrhu kontrole navođenja (citiranja) u tekstu koristi specijalnu alatku CiteMatcher: otkrivanje izostavljenih citata u tekstu rada i u popisu referenci.

Napomene (fusnote)
Napomene se daju pri dnu strane na kojoj se nalazi tekst na koji se odnose. Mogu sadržati manje važne detalje, dopunska objašnjenja, naznake o korišćenim izvorima (na primer, naučnoj građi, priručnicima), ali ne mogu biti zamena za citiranu literaturu.

Lista referenci (literatura)
Citirana literatura obuhvata, po pravilu, bibliografske izvore (članke, monografije i sl.) i daje se isključivo u zasebnom odeljku članka, u vidu liste referenci. Reference se ne prevode na jezik rada i nabrajaju se u posebnom odeljku na kraju članka.
Vojnotehnički glasnik, kao način ispisa literature, primenjuje Harvardski sistem referenci, odnosno Harvardski priručnik za stil (Harvard Referencing System, Harvard Style Manual).
Literatura se nabraja po abecednom redosledu, navodeći najpre prezimena autora, bez numeracije.
Detaljno uputstvo o načinu popisa referenci, sa primerima, dato je na stranici sajta Uputstvo za Harvardski priručnik za stil. Potrebno je da popis literature na kraju članka uradite u skladu sa pomenutim uputstvom.
Sistem ASISTENT u svrhu kontrole pravilnog ispisa liste referenci koristi specijalnu alatku RefFormatter: kontrola oblikovanja referenci u skladu sa Harvardskim priručnikom za stil.
Nestandardno, nepotpuno ili nedosledno navođenje literature u sistemima vrednovanja časopisa smatra se dovoljnim razlogom za osporavanje naučnog statusa časopisa.

Izjava o autorstvu
Pored članka dostavlja se Izjava o autorstvu u kojoj autori navode svoj pojedinačni doprinos u izradi članka. Takođe, u toj izjavi potvrđuju da su članak uradili u skladu sa Pozivom i uputstvom autorima i Izjavom o etičkom postupanju časopisa.

Svi radovi podležu stručnoj recenziji.
Spisak recenzenata Vojnotehničkog glasnika može se videti na stranici sajta Spisak recenzenata. Proces recenziranja objašnjen je na stranici sajta Recenzentski postupak.

Vreme koje protekne od prijema članka do prvog odgovora recenzenta iznosi oko 30 dana.
Vreme koje protekne od prijema do objavljivanja članka, a koje obuhvata neophodni i redovni recenzentski i uređivački postupak, iznosi oko tri meseca.

Urednik
Nebojša Gaćeša
http://www.vtg.mod.gov.rs/kontakt-l.html,
http://orcid.org/0000-0003-3217-6513

Instrukcije i dokumetacija za isplatu honorara:
- Obaveštenje i uputstvo recenzentima i saradnicima u vezi isplate honorara
Obrazac Izjave o statusu u vezi isplate honorara 
- Pravilnik o kriterijumima za utvrđivanje visine i načina plaćanja za autorsko delo stvoreno tokom vršenja službe u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije (za lica iz MO i VS)
Kriterijum za utvrđivanje visine i načina plaćanja nakanade za autorsko delo stvoreno za potrebe Ministarstva odbrane i Vojske Srbije (za civilna lica, tj. lica van MO i VS)


 

Verzija za štampu

A+ A-
sr  ru  en  de  fr  es

Pretraga

Poslednje vesti

Važniji linkovi

Pratite nas